Incubo sulla città contaminata (1980) :: Nightmare City
aka City of the Walking Dead; La invasión de los zombies atómicos; Invasion by the Atomic Zombies; L'avion de l'apocalypse; Großangriff der Zombies; L'invasion des zombies
![]() |
![]() |
|
Kun ottaa huomioon että samana vuonna tämän elokuvan kanssa Lenzi ohjasi varsin hyvin tehdyn Cannibal Feroxin, ovat miehen ohjaajan lahjat ilmeisesti kovasti ailahtelevaisia. Sen verran puhdasta kalkkunahupia Nightmare City (City of the Walking Dead, 1980) tarjoaa.
![Incubo sulla città contaminata [1]](/web/public/captures/reviews/000000/000018-a.jpg)
![Incubo sulla città contaminata [2]](/web/public/captures/reviews/000000/000018-b.jpg)
Elokuvassa joukko tiedemiehiä altistuu radioaktiiviselle säteilylle ja muuttuu zombeiksi. Mutta millaisiksi zombeiksi! Paitsi että tämän elokuvan zombit osaavat juosta ja käyttää aseita, osaavat ne myös lentää lentokoneetta ja käydä sissisotaa kaupungin keskustassa! Joissain kohtauksissa zombit taas taantuvat ja pelkästään vaeltavat hitaasti paikasta toiseen enemmänkin perinteisten zombieiden hengessä. Muutenkaan ihan täysipäinen leffa ei ole kyseessä, sillä suurin osa elokuvasta koostuu lähinnä kohtauksista joissa ihmiset joko pakenevat zombeja tai joutuvat niiden uhreiksi. Periaatteessa mukana on kyllä juoni reportterista yrittämässä varoittaa ihmisiä leviävästä uhasta, mutta tälle tarinalle uhrataan elokuvassa aivan poikkeuksellisen vähän aikaa.
![Incubo sulla città contaminata [3]](/web/public/captures/reviews/000000/000018-c.jpg)
![Incubo sulla città contaminata [4]](/web/public/captures/reviews/000000/000018-d.jpg)
Mukaan on tungettu myös muutama täysin käsittämätön kummittelukohtaus, joilla ei ole mitään tekemistä oikein minkään kanssa. Erikoisimpana näistä kohtauksista mainittakoon ilman kuljettajaa vaelteleva ruohonleikkuri, jolle ei anneta elokuvassa pienintäkään selitystä. Ja kuten asiaan kuuluu, eivät erikoistehosteetkaan ole kaikkein onnistuneimpia, vaan zombimaskit ovat yksi-koko-sopii-kaikille -tyyppiä, joten ne eivät näytä istuvan oikein kenellekään. Naamioinnissa on mukana muitakin hauskoja mokia, sillä vaikka kuolleiden kasvot näyttävät palaneilta, ovat niiden kädet ja jalat täysin normaalin näköisiä! Elokuvan täydellisen vajaa-älyisyyden vielä kruunaa loppuratkaisu, jollaisten luulisi kuolleen omaan kliseisyyteensä jo vuosikymmeniä sitten. Leffaa ei ole italialaiseksi zombileffaksi kaikkein verisimpiä eikä suolia syödä kertaakaan, mutta mukana on aivan tarpeeksi splatteria ja huonoja ideoita nostamaan lopputulos yhdeksi parhaimmista zombikalkkunoista.
pisteet (äänet) | nimeke | ||
---|---|---|---|
18 (38) 47% |
![]() |
kommentit
Arvostelijalle myös huomioksi, että "ilman kuljettajaa vaelteleva ruohonleikkuri, jolle ei anneta elokuvassa pienintäkään selitystä" selittyy selvästi myöhemmässä kohtauksessa, jossa Maria Rosaria Omaggion näyttelemän Sheilan naapuri kohtaa talon kellarissa syypään aiempaan "kummitteluun".
Katsojana en myöskään kokenut missään vaiheessa, että leffan keskiössä rellestävät rumilukset olisivat (vastoin yleistä olettamusta) zombeja. Lenziä itseään lainatakseni; "I didn't want to do zombies, I wanted contaminated victims, which is different. These are people that have been affected by nuclear radiation from a plant explosion. As the contamination causes a lack of blood in their bodies, they are closer to vampires because they must feed their bodies with human blood, otherwise they decompose."
kommentoi arvostelua ja/tai elokuvaa