elitisti-foorumi: Projektori olohuoneeseen ja televisiosta eroon? - elitisti-foorumi

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Projektori olohuoneeseen ja televisiosta eroon?

#1 User is offline   Juhis H 

  • Member
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 141
  • Joined: 03-November 03

Posted 28 October 2006 - 00:09

Muutto tulossa isompaan kämppään piakkoin ja olen alkanut tosissaan miettiä olohuoneeseen projektoria. Sivupöydällä voisi pitää pienen telkkarin uutisia ym. nopeaa varten mutta leffat ja oleellinen digi-tv-tavara olisi tarkoitus katsoa tykiltä. Tykiksi ajattelin Panasonicin ae-900 mutta nyt tuo uusi ax-100 näyttää olevan niin kova sana että varmaan se sitten. Ääniksi riittää vanha Pioneerin kotiteatterisetti mutta hdmi-sottimen voisi vielä hankkia. Ajattelin kokeilla ensin suoraan seinään ja jos ei näytä hyvältä niin sitten laittaisin kankaan.

Lähinnä tuossa enää mietityttää että kestääkö tykki, onko sen käyttö hankalaa ja ylipäätään miten järkevää ison telkkarin korvaaminen tykillä on. Kun vertaa hintoja niin tykki puolustaa hyvin paikkaansa kunnon litteitä ruutuja vastaan, vaikka lamppua joutuisikin parin vuoden välein vaihtamaan.

Kellään kokemuksia - onko tuo järkevä ratkaisu arkikäyttöön?
Girl poweria Malmössa ja Göteborgissa! Kerää kokoon joukko ystäviäsi. Lähtekää tyttöjen kesken panemaan kaupunki sekaisin!
(Hilton Honors-asiakaskirje 03/2005)

#2 User is offline   Rikhard 

  • Member +
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 557
  • Joined: 15-October 03

Posted 28 October 2006 - 01:31

Todettakoon, että littutelkkaria en ostaisi, projektoria oon harkinnut ja nyt kun nostit esiin tuon panan AX-100:n, niin taidan laittaa sellaisen tilaukseen heti. Ainakin rakastuin ominaisuuksiin.

Projektorin kuvakoko ja laatu on hyvällä kankaalla/taustalla ihan riittävä ainakin mun tarpeisiini ja sit jos joskus tauluteeveen olohuoneeseen otan, niin TRUEHD on saanut yleistyä ja pudota hinnassa aika paljon. Ei motivoi ostaa parin tonnin telkkua sen perusteella kuinka hyvä skaalain siinä on ja kärsiä siitä skaalaimesta parin vuoden päästä kun kattelee blueray (1080p) levyjä.

Tykki on järkevä ratkaisu arkikäyttöön, jos se ei tarkoita lampun kulutusta sillä että avaa tykin 20min ajaksi vain uutisten vuoksi.

This post has been edited by Rikhard: 28 October 2006 - 01:33

<netzach>Sun pitäs laittaa silikonia noihin syyliin että olis lemmyä enemmän.

#3 User is offline   k-mikko 

  • Über Member
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Elitisti-toimittaja
  • Posts: 3,074
  • Joined: 24-September 03

Posted 28 October 2006 - 08:20

Tykki on hyvä ratkaisu. Harkitsen kuitenkin myös isompaan tv:hen siirtymistä, koska en halua
a) "kuluttaa" tykkiä xboxilla pelatessa
b) vetää kaapeleita digiboksista huoneen poikki tykille, pelkkä hdmi on tarpeeksi ärsyttävä ja seiniä pitkin kiertäminen ei ole mahdollista, joten tv:n elokuvat ja ohjelmat tulee katsottua tv:stä
c) pimentää huonetta aina
"tuota stooria lukiessa lukiessa tuli mieleen että eikö kyseisellä saitilla ole minkäänlaista filtteriä minkä läpi julkaistavat arvostelut tulevat"

#4 User is offline   Antti Vanhala 

  • Member ++
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 929
  • Joined: 24-September 03

Posted 28 October 2006 - 12:46

Lamppujen hinnoissakin on pientä hinnanlaskua ollut vaikka tyypillinen vaihtolamppu näihin suosikkimalleihin on edelleen min. 300 e. Uutiskäyttöä estää toki tehokkaasti sekin että näiden käynnistyminen kestänee edelleen kymmeniä sekunteja.
Mainframe: an obsolete device still used by thousands of obsolete companies serving billions of obsolete customers and making huge obsolete profits for their obsolete shareholders. And this year's run twice as fast as last year's.

#5 User is offline   Juhis H 

  • Member
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 141
  • Joined: 03-November 03

Posted 29 October 2006 - 16:18

View PostRikhard, on Oct 28 2006, 01:31, said:

Todettakoon, että littutelkkaria en ostaisi, projektoria oon harkinnut ja nyt kun nostit esiin tuon panan AX-100:n, niin taidan laittaa sellaisen tilaukseen heti.

Jahka tilaat niin kerro mistä ja tuliko nopeasti, itse panttaan ainakin marraskuun loppuun jolloin saadaan avaimet ja pääsee varmistamaan laitteiden sijoituksen ja screenin koon. Vanha kämppä saatiin sopivasti tänään myytyä ja samalla varmistui budjettikin - enää täytyy saada vaimo vakuutettua hankkeen mahtavuudesta.

This post has been edited by Juhis H: 29 October 2006 - 16:19

Girl poweria Malmössa ja Göteborgissa! Kerää kokoon joukko ystäviäsi. Lähtekää tyttöjen kesken panemaan kaupunki sekaisin!
(Hilton Honors-asiakaskirje 03/2005)

#6 User is offline   Toni Halonen 

  • Member +
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 509
  • Joined: 28-May 04

Posted 29 October 2006 - 21:10

Missä noiden hinnat nykyään pyörii? Olen kanssa harkinnut tykkiin siirtymistä. En oikeastaan tee perinteisellä telkkarilla mitään, kun en katso televisiota. Rupeaako huonojen julkaisuiden ja videoiden kuvanlaatu häiritsemään tykillä niin paljon, ettei moisia viitsi katsella? Tulee kuitenkit katsottua vielä valtaosa leffoista videolta.

#7 User is offline   Juhis H 

  • Member
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 141
  • Joined: 03-November 03

Posted 30 October 2006 - 15:22

Tuo Panan ax-100 lähtee Saksasta noin 1400 eurolla, edellinen ae-900 on enää noin tonnin. Sitten on tietty tuhat muutakin mallia. Tämän Projectorcentralin arvostelun lukemisen jälkeen tuo on aika houkutteleva valinta (lieneekö Rikhard lukenut saman?)
Girl poweria Malmössa ja Göteborgissa! Kerää kokoon joukko ystäviäsi. Lähtekää tyttöjen kesken panemaan kaupunki sekaisin!
(Hilton Honors-asiakaskirje 03/2005)

#8 User is offline   Rikhard 

  • Member +
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 557
  • Joined: 15-October 03

Posted 30 October 2006 - 16:47

View PostJuhis H, on Oct 30 2006, 16:22, said:

Tuo Panan ax-100 lähtee Saksasta noin 1400 eurolla, edellinen ae-900 on enää noin tonnin. Sitten on tietty tuhat muutakin mallia. Tämän Projectorcentralin arvostelun lukemisen jälkeen tuo on aika houkutteleva valinta (lieneekö Rikhard lukenut saman?)


Paikallinen pikkukauppias on saamassa tuollaista näytteille tässä lähiaikoina, joten tilaus venyy vielä että näen tykin elävänä. Varsinkin kun tuo PT-AE900 on nyt pudonnut jo ihan törkeän edulliseksi, kuten mainitsit (eikä senkään kuva huono ole), niin ajattelin käydä katsomassa omin silmin kannattaako sijoittaa tommosta 400-600 euroa ekstraa. Ominaisuuksissa löytyy, mutta mutta... niin.
<netzach>Sun pitäs laittaa silikonia noihin syyliin että olis lemmyä enemmän.

#9 User is offline   mordo 

  • Newbie +
  • Pip
  • Group: Foorumikäyttäjä
  • Posts: 62
  • Joined: 19-November 03

Posted 02 November 2006 - 21:46

Ostin tykin (PT-AE500) kolme vuotta sitten, televisio oli rinnalla n. 3 kk ja sen jälkeen luovuin siitä kokonaan. Olohuone ei ole televisiota sen jälkeen kaivannut. Aluksi tuli mietittyä lampun säästeliästä käyttämistä, mutta ehkä n. vuoden käytön jälkeen siitä ei enää jaksanut ottaa mitään stressiä. Samoin television suunnittelin alunperin rinnalle VHS ja uutiskäyttöön, mutta pian tykille meni dvd:n ja digiboksin lisäksi myös se vhs ja televisio lähti naapurille. Nyt on 3000 tuntia mittarissa alkuperäisellä lampulla ja kieltämättä tuo Panan uusin vaikuttaa senverran houkuttelevalta, että ehkä sen joutuu hankkimaan. Vaikka siis periaatteessa ei olisi mitään tarvetta, ei ainakaan ennen kuin tuo lamppu poksahtaa.

Oman kokemuksen mukaan tykki on järkevä arkikäyttöön. Joskus sitä käyttää tuon 20 minuuttia, joskus se hurisee tuossa 9 h putkeen.

#10 User is offline   november 

  • Member +
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 408
  • Joined: 22-November 03

Posted 07 November 2006 - 15:07

Minä myös olen vakavasti harkinnut tykin hankkimista. Kävin tuossa taannoin serkulla kylässä ja siellä oli tällainen. Kyllä oli hienot systeemit. Panasonic hänelläkin oli, mutta tyyppiä en pannut mieleen. Tuli sellainen kuume, että aivan vituttaa tiirata elokuvia tuollaisesta 28 tuuman "uikunpöntöstä".
no more ace to play

#11 User is offline   november 

  • Member +
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 408
  • Joined: 22-November 03

Posted 02 January 2007 - 13:04

Lauantaina sitten tuli tykki hommatuksi ja uusi aika on tässä ylväässä harrastuksessa alkanut. Kyllä nyt passaa katella.
Kyllä siinä oli säätelyä monenlaista eikä kuva vieläkään aivan kohdillaan ole, mutta noin isoksi kuvaksi yllättävän kirkas ja terävä.
Merkki on InFocus IN72 ja maksoi kankaineen 1200 euroa eli halvalla lähti. Kyseessä oli hyllyssä ollut esittelykone ja uutena tuo setti olisi maksanut n. 2000 euroa.
Eipä voi kuin suositella leffafriikeille.
no more ace to play

#12 User is offline   Dotcom 

  • Full Member
  • PipPipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 1,286
  • Joined: 28-September 03

Posted 29 May 2007 - 19:26

Onko elitisteillä kodeissaan Sanyon Z5- tykkejä? Itse fantasion jos saisin kesän lopussa tuollaisen mutta vähän tiukkaa taitaa kyllä tehdä kun applekin pukkaa varmaan uudet mallit Macbook Proista... :rolleyes: Toinen tykkivaihtoehto olisi tuo PT-Ax-100.
"Kouluympäristössä olemme sitoutuneet alan eettisiin normeihin, emmekä voi olla tarjoamassa katsojille sellaista maailmankuvaa, joka mahdollisesti yllyttää väkivaltaiseen käyttäytymiseen."

#13 User is offline   Antti Vanhala 

  • Member ++
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 929
  • Joined: 24-September 03

Posted 11 June 2007 - 18:00

Itsellä on ollut Sanyon aiempi malli, kaikinpuolin asiallinen peli jossa eniten miellytti laaja lens shift, eli tykki voi olla melkein puolet kankaan leveydestä sivussa keskilinjalta ilman digitaalista keystone vääristelyä, näin sen pystyi asentamaan sohvan viereen. Nykyään tämä mahdolisuus on Panasonicissakin mutta laajuus ei taida olla ihan Sanyon luokkaa, mutta asennusta se helpottaa kummassakin merkittävällä tavalla. Siinä taitaa olla oleellisin ero näiden uudempien Sanyon ja Panasonicin kohdalla, noista on luettu postitiivisia kommentteja niin paljon että ei kumpaankaan taatusti pety.

edit: yksi juttu tuli mieleen, Sanyossa taitaa olla myös helpompaa paneelien omatoiminen puhdistus vielä nykyäänkin, lcd-paneeleihin kun voi varsin helposti kerääntyä pölyä joka voi näkyä kuvan tummissa kohdissa ikävinä läikkinä. Tosin ei onneksi kovin usein, itse en tuota omaani puhdistanut vaikka siinä pari palloa sopivassa tumman sävyssä olikin nähtävissä, onneksi kuitenkin hyvin harvoin.

This post has been edited by Antti Vanhala: 11 June 2007 - 18:09

Mainframe: an obsolete device still used by thousands of obsolete companies serving billions of obsolete customers and making huge obsolete profits for their obsolete shareholders. And this year's run twice as fast as last year's.

#14 User is offline   Jarkko Kuittinen 

  • Member
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 250
  • Joined: 24-September 03

Posted 29 June 2007 - 18:21

View PostDotcom, on May 29 2007, 20:26, said:

Onko elitisteillä kodeissaan Sanyon Z5- tykkejä? Itse fantasion jos saisin kesän lopussa tuollaisen mutta vähän tiukkaa taitaa kyllä tehdä kun applekin pukkaa varmaan uudet mallit Macbook Proista... :rolleyes: Toinen tykkivaihtoehto olisi tuo PT-Ax-100.


Kantsii hommata Z5, Pixmaniassa enää 1039€. Kuukauden verran olen tuijottanut, ei todellakaan kaduta! Telkkarin dumppasin jo ensimmäisen viikon jälkeen. Mielestäni loistava kuvanlaatu tuolla hinnalla, hankintalistalla vielä HDMI-DVD-soitin. Myös VHS- ja Beta-kuva näyttää tosi asialliselta, siksi pystyin luopumaan telkusta kokonaan.

Vaikka laite käynnistyykin mielestäni tosi nopsaan jotain (täysi kuvan kirkkaus n. 15 sekuntia), niin en välttämättä laittaisi päälle ihan kymmenen minuutin takia. Siihen tarkoitukseen riittäisi esim. tv-kortti tietokoneessa.
Julius Caesar was a famous cocker

#15 User is offline   Antti Vanhala 

  • Member ++
  • PipPip
  • Group: Elitisti
  • Posts: 929
  • Joined: 24-September 03

Posted 30 June 2007 - 13:55

No huh huh, tonni Z5:sta on kyllä sellainen hinta että oksat pois, en kyllä epäröisi jos tykkiä kaipaisin. 15 sekuntia täyskirkkauteen on jo aika hyvin, aiemmin se kesti 30 s. Eipä silti, kotimaankin noteeraukset ovat jo varsin sopivia jos kaipaa palvelua.
Mainframe: an obsolete device still used by thousands of obsolete companies serving billions of obsolete customers and making huge obsolete profits for their obsolete shareholders. And this year's run twice as fast as last year's.

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users