
Elististien omat elokuvaprojektit
#1
Posted 21 January 2004 - 00:04
Onko täällä elitistien porukassa väkeä, jotka ihan vakavasti suunnittelevat (ovat joskus suunnitelleet) tekevänsä oman täyspitkän elokuvan?
Tyylilajina tietysti joku elitistiseen suuntaukseen sopiva genre.
Tarkoitan nyt siis puhtaasti 0-budjetin leffoja, mieluummin filmille kuvattuja (filmi on filmi myös elitistisessä mielessä, eihän kukaan elitisti videolle leffaa kuvaa!), jakelu ehkä suoraan DVD:lle jne.
Itse olen opiskellut käytännössä filmikameroiden kanssa kuvaamista tässä muutaman vuoden (samalla kerännyt tuon kaitisoppaan nettiin muillekin harrastajille luettavaksi), kolme lyhäriä on nyt tullut kuvattua ja paljon muuta myös ihan toimivaakin materiaalia kameroita ja tekniikoita harjoitellessa.
Nyt olemme vakavasti käsikirjoittamassa vaimon kanssa yhteistuumin ensimmäistä täyspitkää elokuvaamme. Tyylilaji tullee olemaan jotain "mustavalkoinen rikos/kauhu/mystiikka"-linjalta, kauhu tarkoittaa tässä enemmänkin psykologista sellaista, ei varsinaistä suolenpätkäosastoa.
Mustavalkoisuus on ihan must, maailmassa tehdään liikaa värillisiä filmejä nykyään ja tällaiseen aiheeseen mv sopii kuin nenä perseeseen.
Pääkuvauspaikatkin ovat jo käytännössä suunniteltu (vanha hollantilainen rahtialus + 1800-luvun huvila), koska noiden vuokraamiseen/sopimiseen ei tarvitse paljon pääomaa kuluttaa (sukulaissuhteilla onnistuu!).
Samoin filmikulutkin saan pidettyä kurissa, kun saan ainakin 2 tuntia filkkaa vastapalveluksena parista työstä, joita olen tehnyt/tulen tekemään.
Projektia hidastaa vaimon raskaus, eli kuvaukset tullaan tekemään ehkä vasta kesällä 2005. Näyttelijät ovat tietysti täysin auki, mutta tässäkin edetään tietysti mahdollisimman pienellä budjetilla.
Olisi mukavaa kuulla muiden vastaavista (tulevista tai haudatuista) projekteista, onko niitä?
#2
Posted 21 January 2004 - 00:43
Toistaiseksi olen lähinnä tehnyt käsikirjoituksia, joten odotan tuon tekemistä aika innolla, sikäli jos tuosta tulee mitään. Kässäri hahmoteltiin (hyvin karkeasti) tänään ja seuraavaksi eräs erittäin luova ystävätär kirjoittaa sen loppuun, minkä jälkeen olisi tarkoitus väsätä story board ja alkaa miettiä, että miten helvetissä kaikki ideat saadaan teknisesti toteutettua. Suurimmat ongelmat tulevat arvatenkin olemaan valaistuksessa, koska tarkoitus olisi rajata kuvaa-alaa varjoilla. Pään vaivaa tuottaa jo nyt myös kameran liikuttaminen.
"...is one of those poems that human language does not know how to qualify."
- Berlioz
#3
Posted 21 January 2004 - 08:51
Tällä hetkellä työstövaiheessa olisi vajaa puolituntinen, italocrime-ritariässä-piippuun tuijottelu-tyylin tekele, jonka käsikirjoittaminen ei tunnu etenevän millään. Tarkoituksena on tehdä käännöskukkasiin luottava lyhäri, jonka suomenkielistä tekstitystä seuraamalla on luvassa (pehmo)pornoa. Alkuun tästä oli tarkoitus tulla lähes täyspitkä, mutta nyt kun tuota on kirjoitettu kaksi vuotta (huonolla menestyksellä), on tavoitteita tiputettu. Formaattihaaveena olisi Super-8, mutta saa nähdä saanko hankittua kameran.
#4
Posted 21 January 2004 - 09:01
Budgetti:
Yksi huva MiniDV kamera: 800 euroa
Kaksi työvaloa: 100 euroa
Isoja paperiarkkeja valoihin: 20 euroa
Iso jatkojohto: 50 euroa
PC: Eiköhän jo melkein kaikilla tällainen ole...
Dolly: Kaupan ostoskärry kelpaa usein, pantti 1 tai 2 €
Näyttelijät: Kaverit kelpaa, onhan noita jos jonkin näköisiä persoonallisuuksia, ja mikäli oma pärstä on edes vähän kauniimpi kun fassbinderin niin siitä vaan itse mukaan!
Väsätäänpi yhden ystävän kanssa dogmahenkistä sosiaalipornoleffaa yhdestä tutusta. tulee olee häiriintynyt, ehkä noin puolen tunnin pätkä koska tuskin kukaan jaksais sitä leffaa pidempään katsoa...
#5
Posted 21 January 2004 - 09:05
Valaistus on tosiaan meilläkin se mikä teettää päänvaivaa, siihen pitää panostaa kovasti, mutta taas tämä pääomapuoli lyö helposti vastaan, eli työmaahalogenit, vanhat kaitislamput jne. ovat kovassa käytössä!
Liikkuvalle kamerallehan löytyy montakin 0-budjetin ratkaisua: pyörätuoli, kauppakärryt, kottikärryt, skeittilauta, itsetehdyt dollyt, itsetehdyt kraanat jne.
Ongelmaksi tulee vain yleensä, miten saada tärinätöntä kuvaa, mutta kyllä sekin on mahdollista ihan 0-budjetilla!
#6
Posted 21 January 2004 - 09:06
= Bud Spencerin tähdittämä spagettiwestern?
Emme halua vain katsoa tiettyjä elokuvia (35 mm -filmiltä) vaan kokemukseen kuuluu teatteriin tuleminen epätavallisia, epätodennäköisiä elokuvia varten. Ehkei maailman idealistisinta kulttuurihulluutta, mutta silti haastavampaa ja toisella tavalla tarinaksi ja muistoiksi muotoutuvaa kuin kotona klikkailuun perustuva elokuvan kuluttaminen.
#7
Posted 21 January 2004 - 12:37
Ota hei muhun yhteyttä tuon kameran tiimoilta, jos tarvitset opastusta sen etsimiseen.Formaattihaaveena olisi Super-8, mutta saa nähdä saanko hankittua kameran.
#8
Posted 21 January 2004 - 13:04
Mielessä on kyllä pariin otteeseen käynyt, että sähköpostia sulle, mutta tämänhetken ongelmiin ei tuo kamera mahdu. Ajankohtaiseksi tuo tulee kun saan (uuden) työpaikan ja oman kämpän (tai pankinhan se varmaan kohtuu pitkään on.)Ota hei muhun yhteyttä tuon kameran tiimoilta, jos tarvitset opastusta sen etsimiseen.Formaattihaaveena olisi Super-8, mutta saa nähdä saanko hankittua kameran.
Tässä välikautena (kun tuli DV-kamera myytyä) on tullut harjoiteltua Premieren käyttöä, rotoscopingia (??) Photoshopin avustuksella, leikatun videomateriaalin (hyvänlaatuista) mpeg2-pakkausta, DVD-authorointia ja muuta nörttitoimintaan rinnastettavaa pikselinviilausta.
#9
Posted 21 January 2004 - 13:29
Joo, olet ehkä tämän jo lukenutkin, mutta näin asiaan liittyen kannattaa katsastaa tämä mun keräämä opas läpi, viimeisin versio on nyt 91 sivuinen opus:Mielessä on kyllä pariin otteeseen käynyt, että sähköpostia sulle, mutta tämänhetken ongelmiin ei tuo kamera mahdu. Ajankohtaiseksi tuo tulee kun saan (uuden) työpaikan ja oman kämpän (tai pankinhan se varmaan kohtuu pitkään on.)
Ota hei muhun yhteyttä tuon kameran tiimoilta, jos tarvitset opastusta sen etsimiseen.Formaattihaaveena olisi Super-8, mutta saa nähdä saanko hankittua kameran.
Tässä välikautena (kun tuli DV-kamera myytyä) on tullut harjoiteltua Premieren käyttöä, rotoscopingia (??) Photoshopin avustuksella, leikatun videomateriaalin (hyvänlaatuista) mpeg2-pakkausta, DVD-authorointia ja muuta nörttitoimintaan rinnastettavaa pikselinviilausta.
http://www.sorb-i-tol.com/kaitisopas.pdf
Muuten tähän super 8 harrastukseen liittyen Kosmos-nimisen kulttuuriohjelman (tulee Torstaisin YLE1:seltä 21.30) toimittaja ja kuvaaja tulee haastattelemaan allekirjoittanutta tänään filmillekuvaamisesta harrastuksena. En osaa vielä sanoa, koska tuo ohjelma tulee ulos, mutta ilmoittelen sitten, jos jotain aihe kiinnostaa.
Edited by jukkasil, 21 January 2004 - 13:32.
#10
Posted 21 January 2004 - 19:45
Pupi Avatin elokuvista alkusysäyksensä saanutta teinikauhua, päähenkilöt eivät siis ole teinejä mutta kaikki tekijät olivat ja sen kyllä huomaa. En ole pystynyt katsomaan yli 10 vuoteen.

#11
Posted 21 January 2004 - 20:22
Yhteen splatteriin olisi kuvakäsikirjoitus jossain, mutta se on jäänyt tekemättä ja nyt on käsikirjoitus hitaasti valmistumassa hieman philip k. dick -tyyliseen jännäriin. Saapi nähdä mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Harrastaisin toki aktiivisemmin tällaista toimintaa, mikäli jostain läheltä löytyisi samanhenkisiä friikkejä. Yksi oma 8mm-kamerakin löytyy.
#12
Posted 21 January 2004 - 21:23
Tästä ketjusta voi seurata vielä jotain todella pelottavaa, kun jukkasil päättää alkaa Elitistin täyspitkän pääkoordinaattoriksi.Harrastaisin toki aktiivisemmin tällaista toimintaa, mikäli jostain läheltä löytyisi samanhenkisiä friikkejä. Yksi oma 8mm-kamerakin löytyy.

#13
Posted 21 January 2004 - 22:04
Palaan asiaan.
#14
Posted 21 January 2004 - 22:39
#15
Posted 22 January 2004 - 12:32
Parasta tekeleessä on musiikki.
0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users